Özel güvenlik sertifikası alma şartları, özel güvenlik eğitimi sonrasında yapılan yazılı ve sözlü sınavlara başarı sağlayan kişiye İl Emniyet Müdürlüğünün onayından sonra verilen belgeye güvenlik sertifikası denir.  Güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin bazı şartlara uygun olmaları gerekir. Bu şartların başına, 21 yaşını doldurmuş ve en az lise diplomasına sahip olunması gerekir. 18 yaşını olduran ve ortaokul veya ilkokul diplomasına sahip olanlar, silahsız özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanabilirler.

Güvenlik sertifikası işlemleri Valilikler tarafından yürütülmektedir. Özel güvenlik olmak isteyenler sertifika ve kimlik işlemlerini gerçekleştirmek için ikametgahlarının bulunduğu İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekir.

Güvenlik Sertifikası Kimler Alabilir?

Güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin bazı şartlara uygun görülmeleri gerekir. Güvenlik sertifikası almak isteyen kişilerin uyması gereken ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti olan vatandaşlar diğer şartlara da uygun görülmeleri halinde güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar.